Kołduny z jagnięciną – małe pierożki z aromatycznym mięsnym farszem

Kołduny z jagnięciną – małe pierożki z aromatycznym mięsnym farszem

Kołduny to małe pierożki, które swoim wyglądem przypominają uszka dodawane do czerwonego barszczu. To tradycyjne danie kuchni litewskiej, które popularne jest także nie tylko w Polsce, ale i u innych polskich sąsiadów, jak Białoruś. Przygotowanie kołdunów składa się z dwóch etapów – stworzenia mięsnego farszu oraz wyrobienia ciasta, w które następnie się go zawinie. Kołduny z jagnięciną to delikatne pierożki idealne do obiadu, czy to podane samodzielnie, czy jako dodatek do rosołu.

 

Czas przygotowania 0 minut
Czas gotowania 0 minut
Gotowe w 0 minut
Poziom trudności Średnie

Składniki

Ciasto:
40 dkg przesianej mąki pszennej
1 jajko
3/4 szklanki wody
sól.
Farsz:
45 dkg chudej wołowiny, jagnięciny lub mieszaniny tych mięs
25 dkg łoju lub szpiku wołowego
1 średnia cebula
2 łyżki oliwy
2 łyżeczki suszonego majeranku
1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
sól i pieprz do smaku.
Ponadto:
1,5 l rosołu (może być z kostki) do gotowania kołdunów.

Sposób przygotowania

  1. Mięso umyć, osuszyć i drobno posiekać Odstawić w chłodne miejsce. Łój zmielić w maszynce do mięsa. Cebule obrać i pokroić w bardzo drobną kostkę, lub również zmielić w maszynce do mięsa. Zeszklić na oliwie. Podlać kilkoma łyżkami rosoły zagotować. Składniki połączyć i dokładnie wymieszać. Podprawić solą, pieprzem, majerankiem i mielonym zielem angielskim. Z mąki jajka i wody zagnieść ciasto (jak na pierogi). Przełożyć na stolnicę i cienko rozwałkować. Szklanką wykroić krążki. Na każdy położyć łyżeczkę farszu. Złożyć na pół i dokładnie zlepić brzegi uważając aby w miejsca zlepiania nie dostał się farsz. Gotować w rosole do chwili wypłynięcia na powierzchnię. Odcedzić. Podawać jako dodatek do barszczu czystego, lub jako samodzielne danie, polane stopioną słoniną.

Dodatkowe wskazówki

Przepis na farsz do kołdunów z jagnięciną

Najczęściej w kołdunach pojawia się farsz z wołowiny, łoju wołowego i duszonej cebuli, doprawiony przyprawami takimi jak czosnek czy majeranek. Jagnięcina jest znacznie delikatniejszym w smaku mięsem od wołowiny, dlatego taki wybór sprawia, że całe danie staje się wyjątkowe. Trzeba przyznać – w polskiej kuchni jagnięcina nie jest wcale najczęściej wykorzystywanym mięsem. Przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na jakość mięsa, ponieważ to od niego w dużej mierze zależeć będzie końcowy smak kołdunów. Szczególnie polecane są mięsa od Hańderka, starannie selekcjonowane i pakowane dla zachowania świeżości i pełni smaku.

Co ważne, do przygotowania farszu kołdunów warto użyć mieszanki mięs, a nie wyłącznie jagnięciny. Może to być na przykład 300 g delikatnej jagnięciny i 150 g wołowiny. Mięso należy drobno posiekać. Poza mięsem niezbędny będzie także łój wołowy, który najlepiej zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Na 450 g mięsa zaleca się wybór około 250 g łoju.

Jedną dużą lub dwie mniejsze cebule pokroić, po czym zeszklić na oliwie z oliwek. Cebulę dodaje się następnie do mięsa i łoju. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać ręcznie. Następny krok to doprawienie farszu, do czego niezbędny będzie majeranek, sól, czarny pieprz, ziele angielskie oraz 2 ząbki czosnku przepuszczone przez praskę. Dla smaku do farszu warto dodać także 3 łyżki rosołu.

Przygotowanie ciasta na kołduny

Do przygotowania ciasta na kołduny potrzebne są jedynie podstawowe składniki jak 400 g mąki pszennej (najlepiej typ 500), szczypta soli, jedno jajko i trzy czwarte szklanki letniej wody. Mąkę należy przesiać przez sito, dodać do niej resztę składników i zagnieść ciasto.

Ciasto następnie przekłada się na stolnicę i rozwałkowuje, aby móc wyciąć z niego krążki, w które włoży się mięsny farsz. Jeśli nie posiada się specjalistycznych przyrządów do wycinania ciasta, dobrze w tej roli sprawdzi się zwykła szklanka. Do płaskich krążków ciasta nakłada się po łyżce farszu, który dla łatwego sklejenia kołdunów można uformować w małe kuleczki.

Następny krok to zlepienie kołdunów, złożenie ich w pół i dokładne sklejenie wszystkich brzegów. Przy sklejaniu warto zwrócić uwagę na to, aby farsz nie dostał się pomiędzy brzegi ciasta. Po sklejeniu kołduny należy gotować je w rosole, aż wypłyną na powierzchnię. Jeśli nie ma się do dyspozycji rosołu, można wykorzystać posoloną wodę, jednak ograniczy to aromat gotowego dania.

Jak i z czym podawać kołduny domowej roboty?

Kołduny mogą być podawane samodzielnie jako danie obiadowe. Warto wówczas posypać je smażoną cebulką, posiekaną natką pietruszki, albo oblać stopioną słoniną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić danie także o dodatki warzywne takie jak sałatka lub kwaśna surówka. Na talerzu obok kołdunów może pojawić się nawet odrobina kiszonej kapusty – wszystko zależy od indywidualnych preferencji smakowych.

Poza samodzielnym podaniem kołduny świetnie komponują się ze smakiem rosołu, w którym były gotowane. Może to być tradycyjny bulion na mięsie z kurczaka, jednak jeszcze lepiej sprawdzi się rosół wołowy albo nawet z kaczki. Kołduny mogą być jedynie dodatkiem do rosołu zamiast tradycyjnego makaronu. Mogą one również być daniem głównym, kiedy pełen talerz tych aromatycznych pierożków zostanie jedynie lekko podlany bulionem.